Lifestyle

Najprostrzy sposób na pozyskanie zdrowej zieleniny w mieszkaniu w bloku

Data: 26.04.2020 Autor: Patrycja

Ogród w mieszkaniu w bloku — czy to możliwe?

Jak długo trzeba czekać na nać pietruszki, by wyrosła w doniczce? Całkiem długo, jeśli wysiewamy ją z nasionka. Oczywiście wysiew nasion w doniczce, to świetny sposób na pozyskanie zdrowej zieleniny, są jednak szybsze metody, dzięki którym pozyskamy nać pietruszki, szczypior, nać selera i świeże młode liście buraczków.

Najprostszy sposób pozyskania zdrowej zieleniny w mieście 

Niemal każdy spożywając korzeń pietruszki, buraka, czy selera odcina górną część tych warzyw i wyrzuca ją później do odpadków. To duży błąd, gdyż właśnie te części korzeni mogą zaopatrywać na bardzo długo w zdrową i świeżą nać. Wystarczy włożyć je do ziemi — nie trzeba zakopywać głęboko, wystarczy przysypać cienką warstwą ziemi, a następnie podlewać. Już po kilku dniach można zaobserwować pierwsze wschody naci. Korzenie bardzo szybko adaptują się do nowych warunków i wypuszczają piękne zielone liście. Można je regularnie odcinać i spożywać, aż do momentu, gdy korzenie przestaną je wypuszczać i zgniją. Wówczas należy je wyjąć, wyrzucić i rozpocząć proces od nowa.

Takie samo postępowanie należy przyjąć w przypadku selera, buraków i dowolnych innych warzywa, których nacie chcemy pozyskać.

Zakładając, że mamy cztery duże donice na parapetach, zmieści się tam wystarczająco dużo warzyw, by cała rodzina codziennie dostała garść zdrowej zieleniny. Można ją wykorzystywać do przyrządzania kanapek, sałatek i obiadów.

Jak najszybciej pozyskać zdrowy, świeży szczypior w mieszkaniu, w bloku?

Szczypior wysiewany z nasionka wyrasta przez kilka tygodni, a rezultaty nie zawsze są zadowalające, jeśli nie znamy się dobrze na ogrodnictwie. Właśnie dlatego mniej doświadczeni ogrodnicy powinni skorzystać z łatwiejszej opcji i uprawiać szczypior z cebuli. Najlepiej do tego celu wykorzystać cebulę, która już ma widoczne zielone części. Taka cebula wypuści szczypior już po tygodniu. Wkładamy ją do miski z wodą lub do ziemi w doniczce. Cebula bardzo szybko wypuści dużą ilość białych korzeni, a następnie świeży, pyszny, zdrowy szczypior. Wkładanie cebuli do ziemi, jest nieco lepszym rozwiązaniem, gdyż nie jesteśmy wówczas narażeni na brzydki zapach, który może wydzielać się z wody pod cebulą. Taką wodę należy regularnie wymieniać, a cebula znacznie krócej "obdarowuje" nas szczypiorem. Włożenie cebuli do ziemi sprawia, że ta nie podgniwa, dłużej wyrasta z niej szczypior, a jedyny nasz obowiązek, to regularne podlewanie.

Mikroelementy i witaminy pozyskane z warzyw, owoców i naci są dużo bardziej wartościowe niż te z tabletek sprzedawanych w aptekach i marketach. Właśnie dlatego warto sięgnąć po codzienną dawkę zdrowia, szczególnie że możemy ją pozyskać tanio, szybko i bardzo małym nakładem pracy.

Zielenina
Porady