Dieta

Sok z aronii – bogactwo zdrowia

Data: 26.05.2020 Autor: Patrycja

O sokach wytwarzanych z lokalnych owoców i warzyw wiemy coraz więcej. Dostarczają one wszelkich potrzebnych witamin i minerałów, a dzięki temu chronią przed wieloma chorobami. Antyoksydanty zawarte w wielu sokach są bardzo wartościowe dla naszego zdrowia. Aronia zyskała miano superproduktu dzięki tym wszystkim właściwościom zdrowotnym! Dodatkowo ma piękną czerwoną barwę. Kolory lata i jesieni, za którymi tęsknimy przez zimowe miesiące.

Na co pomaga aronia?

Sok z aronii jest bogaty w wiele witamin, przede wszystkim zawiera bioflawonoidy, a to oznacza właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Chronią także roślinę przed insektami, a dodatkowo nadają charakterystyczną barwę. Dzięki spożyciu tego produktu, także nasz organizm będzie wiedział, jak się skutecznie przed nimi bronić. Dzięki bogactwu w taniny, ma właściwości przeciwbakteryjne, a także chroni przed nowotworami. A jak wspomnieliśmy, chroni również przed wolnymi rodnikami dzięki obecności antyoksydantów. Aronia chroni także organizm przed kumulowaniem metali ciężkich i pestycydów. Oprócz tego: wspomaga wzrok i poprawia ostrość widzenia, pomaga osobom borykającym się z problemami trawiennymi, pomaga w produkcji insuliny (a zatem zalecana cukrzykom), chroni układ krwionośny (zapobiega powstawaniu pajączków, żylaków i miażdżycy). Trzeba wymieniać dalej, czy masz już pewność, że to produkt właśnie dla ciebie?

Gdzie kupić oraz jak zrobić samemu sok z aronii?

Sok z aronii najlepiej kupić w aptece bądź w sklepie zielarskim, mamy wówczas pewność, że został wyprodukowany z największą starannością. Jednak dostaniemy go też w zwykłych supermarketach, w których mamy zwyczaj robić zakupy. Jest to obecnie produkt niezwykle popularny, więc z dostępnością nie powinno być żadnego problemu. Standardowa cena za pół litra to około 10-15 złotych. Inną opcją jest samodzielna produkcja domowa. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na sok z aronii. Nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności do jego produkcji, a co więcej, aronię łatwo znaleźć, jeśli tylko wybierzemy się poza miasto.

Przepis na sok z aronii

Składniki:

  • 1kg owoców aronii
  • 250-300g cukru białego lub około 300-350 brązowego
  • 250ml wody
  • 1 średnia cytryna

Sposób przygotowania

Owoce rozgniatamy, można to zrobić za pomocą blendera lub przetrzeć przez sitko. Wrzucamy je do rondla i dodajemy pozostałe składniki. Wszystko gotujemy około 30 minut na wolnym ogniu. Po ostudzeniu sok przelewamy do umytych, wyparzonych słoików. Po ich zakręceniu i ustawieniu na wieczkach, nastąpi samoistna pasteryzacja. Natomiast pozostałych owoców nie wyrzucamy! Można z nich przygotować wspaniały dżem.

Witaminy
Owoce
Aronia